Program KAWKA – zadbaj o to czym oddychasz - zamień węglowy piec i kotłownię na ekologiczne ogrzewanie! Miasto Wrocław dopłaci 70 proc. (maksymalnie 12 tys. zł) do Twojej inwestycji.
szczegóły: http://www.wroclaw.pl/srodowisko/kawka
U nas możesz liczyć na pomoc w wypełnieniu dokumentów i załatwieniu formalności.

Promocja - 20 % rabatu na wybrane modele

Dotacje dla mieszkańców Krakowa - zwrot do 100% kosztów zmiany systemu ogrzewania
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Kolektory słoneczne

Energia słoneczna jest najstarszą energią pozyskiwaną na ziemi. Zastosowanie  kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej zapewnia wysoką wydajność i niskie koszty uzyskania.

Kolektory słoneczne przetwarzają darmową energię słoneczną w energię cieplną. Co istotne, cały proces odbywa się z korzyścią dla środowiska, bo bez produkcji zanieczyszczeń. Instalacja solarna to przede wszystkim kolektor słoneczny, który odbiera energię z padających na niego promieni słonecznych nagrzewając płyn solarny, który transportuje odebrane ciepło do zasobnika z wodą użytkową.

Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe są w stanie zabezpieczyć do ok. 60% ciepła potrzebnego do ogrzewania wody użytkowej w ciągu roku.

Kolektory płaskie

Większość kolektorów płaskich może być stosowana nawet ponad 25 lat. Podstawowym zastosowaniem tej technologii jest montowanie ich w budynkach mieszkalnych, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę ma duży wpływ na rachunki za energię.

Kolektor płaski składa się z:

  • przezroczystego pokrycia (najczęściej ze szkła strukturalnego)
  • absorbera (najczęściej blachy miedzianej pokrytej powłoką selektywną),
  • wymiennika ciepła (najczęściej rurki miedziane przylutowane do absorbera),
  • izolacji (przeważnie wełna mineralna).

Kolektory próżniowo-rurowe

Kolektory próżniowo-rurowe mają nieco większą wydajność niż kolektory płaskie, ale technologia ich wykonania sprawia, że ich instalacja jest rozwiązaniem droższym. Kolektory tego typu są również mniej wytrzymałe np. na grad, a także zimą, gdy spadnie na nie śnieg, nie ma możliwości zastosowania tak zwanego obiegu odwróconego w celu rozmrożenia kolektora i usunięcia z nich śniegu (takie rozwiązanie jest w kolektorach płaskich).

Kolektor próżniowo-rurowy składa się z rur próżniowych, w których element zbierający ciepło, tzw. absorber, znajduje się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich, na jakich znajduje się Polska. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej, dzięki czemu stosując panel tego typu można liczyć na zyski ciepła w instalacji nawet w mroźne zimowe słoneczne dni,